דן גלוויאן ומרטין הוסקיןשלום, תוכלו להציג את עצמכם בפני הקוראים שלנו?

שלום, שמי דן גלוויאן ואני מנהל את חטיבת יועצי הענן ביחידת הענן העולמית.
במסגרת תפקידי אני מנהל צוותי אסטרטגיה, ארכיטקטים בכירים בעולמות הענן אשר מלווים את ספקי הענן באימוץ טכנולוגיות מתקדמות ומייעצים באשר לכיוונים, מגמות והשקת שירותים חדשים ללקוחות הקצה שלהם. בנוסף, אני אחראי על צוות שעוסק בפיתוח IP עבור הענן של VMware אשר מתארח באמזון, אותם אנחנו מכנים VMC ושירותי VMware Cloud שהם חלק מתכנית vCloud Partner Program – תכנית שותפים לספקי ענן.
תוכנית ה- vCloud Partner Program מאפשרת ללקוחות המעוניינים לשמר את הדאטה בישראל ועדיין להתרחב לשירותי הענן בקלות.
פעם אחת הלקוח יוכל לצרוך וליהנות משירות על גבי הפלטפורמה המוכחת בעולם אצל אחד מספקי הענן המקומיים שלנו בישראל ושנית, חלק מהספקים שלנו מאפשרים תכנית Managed Services על גבי VMware on AWS כך שגם אם ישנו פרויקט שייצא לענן הציבורי, ניתן לצרוך את התשתית דרך אותו ספק ענן המקומי, התמיכה תהיה מול הספק המקומי והתשלום החודשי יהיה גם כן דרך הספק המקומי.

אני מרטין הוסקין, ארכיטקט מערכות בכיר ב- VMware העולמית, בחטיבה יועצי הענן ביחידת הענן העולמית.

מרטין, ראיתי שאתה עוסק בכתיבה.

כן, כתבתי ספר שבדיוק תורגם לסינית ועוסק רבות ב- VMware Cloud ובשירותים שהענן מספק.
הספר האחרון התעסק באחסון ובפרט בטכנולוגיה החדשה והמואצת של VMware בנושא Storage Define DC.

כשחושבים על VMWARE מה שעולה לראש זה וירטואליזציה, ואני חושב שהחברה שלכם מציעה הרבה מעבר לכך. אילו שירותים נוספים אתם מספקים ללקוחות?

התפיסה האסטרטגית של VMware מתאימה לכל ענן. כשאני אומר "כל ענן" אני מתכוון ל- GCP, לענן של  IBM, AWS ואחרים.
מה שבאמת חשוב לנו הוא לגרום ללקוחות שלנו לרצות לעבור לענן, בלי מגבלה לספק ספציפי – זה יכול להיות ענן פרטי, ציבורי או היברידי. זו בעצם השכבה הראשונה של אסטרטגיית הענן שלנו והיא מכונה "שכבת הענן". שכבה נוספת היא "שכבת היישום" – הכוונה היא תמיכה בכל יישום. אני אקח את תחום הקונטיינרים כדוגמה: החברה שמנהלת הכי הרבה קונטיינרים בעולם היא גוגל. על מנת להתגבר על קשיים בבניית התשתית הם מריצים קונטיינרים, אז עבור VMware מכונה וירטואלית מהווה את השכבה הראשונה. השכבה השנייה כוללת שיתופי פעולה עם חברות גדולות כמו גוגל, אמזון, מיקרוסופט ועוד.
השכבה שלישית מתייחסת להרצת אפליקציות ע"ג מכשירים שונים. אנחנו יודעים שאנשים נעים לכיוון מכשירים ניידים ובהרבה מדינות היום המחשב הראשי של רוב האנשים הוא הטלפן הנייד שלהם ואנחנו יודעים לתת פתרון עם חוויית משתמש זהה לצריכת האפליקציות מכל מכשיר וללא התפשרות על נושא הקישוריות והאבטחה.

בוא נתמקד בשכבה הראשונה, נניח שאני אנטרפרייז- אני רוצה להכין את המערכת שלי לעתיד ואני מאמין שהעתיד נמצא בגישת מולטי-קלאוד. כיצד VMware מכינה את הארגון לגישה הזאת ומאפשרת להגיע לספקים נוספים?

ל- VMware יש כ- 500 אלף לקוחות גלובליים ואנחנו רואים דפוס די עקבי בכל הארגונים האלה. מה שהם עושים זה תהליך יישום רציונלי שבו הם מסתכלים על כל השימושים שלהם וקובעים אילו יישומים אסטרטגיים ועל כן חשוב שיהיו אצלם, ואילו יישומים הם יכולים להעביר לענן. למשל, חלק מהארגונים רוצים לשמור אצלם את היישומים הקיימים ב- Data Centers On-Prem אבל הם גם רוצים לבצע מודרניזציה לתשתית. ל- VMware יש מבחר של פתרונות על מנת לעזור להם לעשות זאת בתוך ה-Data centers שלהם. מצד שני, לפעמים ארגון רואה שחלק מהשימושים שלו אינם מהווים חלק אינטגרלי מהאסטרטגיה שלו, ולא תורמים לייחודיות החברה, במצב זה הוא יעדיף לעבוד במודל של שירות בענן. בנוסף, אנחנו חושבים שארגונים יעברו לספקי הענן שלנו שמספקים שירותי ניהול  (Managed Services) כמו גם רואים הרבה מאוד עניין ב- VMware on AWS שנוצר לא בגלל שירותי ה- IaaS הבסיסיים, הקישוריות והאבטחה המתקדמים והטכנולוגיות האחרונות מבית VMware
אלא מפני שאפשר לקחת את עומסי העבודה הקיימים ולהעביר אותם לשירותים נוספים שמציעים AWS וכך ליצור שילוב של VMware ועדיין לקבל את כל השירותים הנוספים של AWS .
מה ש- VMware רוצה לעשות הוא לאפשר לארגונים לעבור על תהליך הרציונליזציה של היישומים שלהם, לבחור את ה- Best Practice וכך החברה יכולה לספק עקביות בנושאים של תקשורת, אבטחה, שקיפות פיננסית ועוד, דרך האקו-סיסטם של VMware. אני לא חושב שרוב האנשים בתעשייה מבינים את העומק של השירותים שלנו ואת העובדה שאנחנו נעים לכיוון הזה של ריבוי עננים.

אני מסכים איתך, אני חושב שזאת הזדמנות אמתית לארגונים להגדיל את היכולות שלהם בצורה הזאת. תוכל לספר על המוצרים והשירותים שאתם מציעים?

VMware מציעה מגוון רחב של שירותים בענן, מה שהופך אותה מתאימה עבור מגוון USE CASES. לדוגמה, AppDefense הוא מוצר שלומד את התנהגות שכבת ההגנה שלך, ברגע ש- AppDefense מזהה שמשהו השתנה, הוא מיידע אותך. זה יוצר את ההפרדה בין שכבות ההגנה ואת השקיפות שהלקוחות מחפשים.

מגוון המוצרים של VMware גדל וימשיך לגדול: אוטומציות כשירות (Automation as a Service), קונטיינרים כשירות, השוואת עלויות בין עננים ועוד הרבה שירותים חדשניים שיהיו זמינים בקרוב. אחד האתגרים שתמיד עומד בפנינו הוא שהלקוח חושב שאנחנו חברה שמספקת שירותי וירטואליזציה בלבד אבל אנחנו הרבה יותר מזה, ומסוגלים לספק פתרונות עבור כל לקוח.

אתה יכול לספר לנו על ההסכם עם AWS? מדובר בחוזה ענק ואני מבין שיש לא מעט חברות שכבר התחילו לעבוד לפיו.

אני יודע שיש עניין רב בהסכם עם AWS גם פה בישראל, אפילו היו לנו כמה צוותים שהגיעו וארגנו סדנאות של יומיים בנושא. מנקודת המבט שלי (ואולי אני לא אובייקטיבי), אני חושב ש- VMware מציעה את מגוון השירותים הטוב והגדול ביותר מבחינת פתרונות ל-Data Centers של חברות אנטרפרייז וזאת הסיבה שאנחנו מחזיקים כ- 80% מנתח השוק בעולם מבחינת שירותי ליבה בתחום התשתית. בנוסף, אני חושב ש- AWS הוא הספק המוביל בענן, ורואים זאת כאשר מסתכלים על נתונים כמו נתח שוק, איכות מרכזי המידע שלהם, החדשנות שקיימת סביב מערכת ה-Nitro החדשה שלהם וכל השירותים שהם מספקים. חיבור של המרכיבים האלו: VMware Cloud ב- AWS ו- ה-vCloud Foundation אשר מהווה פלטפורמת Software Define DC חדשה ואשר פועלת על תשתית ה-Nitro של AWS, וכאשר מוסיפים את Egress שמקשר את כל השירותים של AWS – זה מספק כל כך הרבה אפשרויות לחדשנות מבחינת פיתוח יישומים של הדור הבא. לכן אנחנו מאוד מתרגשים, ובסופו של דבר כל האפשרויות הללו יהיו זמינות בכל ה-Data Centers של AWS. כרגע השירות פועל בארה"ב ,בלונדון ופרנקפורט ואנחנו מתרחבים למקומות נוספים בהדרגה.  

נכנסתי לאתר של VMware העולמית לפני ששוחחנו ומצאתי שם הרבה מידע שימושי. איך אתם מנגישים את המידע הזה לאיש ה- IT בארגון ועוזרים לו לעשות את המעבר לענן?

המעבר לענן הוא די טבעי כי מדובר במוצרי VMware שרצים ב-Data Centers של AWS. כעת ניתן ליצור את הטוב ביותר משני העולמות כשאתה יכול לצרוך S3 ביישום שלך ואתה יכול להריץ במקביל עומסי עבודה במערכת של אורקל ו- SQL ב VMware Cloud על גבי AWS, עם קישורים ישירים ל- Snapshots, ניהול תוכן ועוד. ניקח כדוגמא את DRS שבאמצעותו ניתן ליצור לסביבה סקיילאבילית שיכולה להתרחב ולהתכווץ על ידי הוספת או הסרת מכונות לפי הצורך, מה שעוזר להפחית עלויות בצורה משמעותית. ארגונים רבים לא רוצים להריץ Data Centers וזה חוסך להם את ההתעסקות הזו.

אני חושב שהיתרון גדול הוא שאנשי הסיסטם לא צריכים ללמוד משהו חדש, וכך המעבר לענן הרבה יותר פשוט.

בהחלט, VMware Cloud ב- AWS זה מודל הֹ- SDDC) Software-Defined Data Center) שכל הלקוחות שלנו כבר מכירים. המעבר מ- ON PREM לענן שלנו הוא מאוד פשוט ונוח.

אני רוצה להוסיף כמה מילים על טכנולוגיית ה- HCX) Hybrid Cloud Extension)  שלוקחת עומסי עבודה מהענן ומשרתים מקומיים ומציגה אותם כענן היברידי משולב. היא עושה זאת באמצעות שימוש ב Hybrid Linked Mode, שמאפשר לקשר vCenter Server instance בענן עם Data Centers ON-PERM תחת דומיין אחד.

דיברנו על השכבה הראשונה והשנייה. מה לגבי יישומים, קונטיינרים, שירותי MICRO-SERVICE. אילו מוצרים מציעה VMware בתחומים האלה?

אחת הסיבות לכך ש- VMware נכנסה לשיתוף פעולה אסטרטגי עם AWS היא שאמזון היא הספק המוביל בענן באופן כללי. עבור שכבת היישום (האפליקציה), רצינו לחבור למי שמוביל את תחום הקונטיינרים, ולדעתנו זה גוגל, בעיקר בעקבות העבודה שלהם עם קוברניטיס והחדשנות שלהם בפלטפורמת הענן באופן כללי. בשנה שעברה בכנס ה- VMware VMworld באוגוסט הכרזנו על שירות קונטיינרים שמבוסס על הסכם בעל שלושה צדדים בינינו לבין גוגל ו- Pivotal שצפוי להביא את הטכנולוגיה מכל אחד מהעולמות האלה לשוק, כדי שיהיו לנו קונטיינרים שניתן לבצע עבורם אינטגרציה בקלות. אנחנו לוקחים את החדשנות של גוגל בתחום הקוברניטיס ואת החדשנות של Pivotal  עם מוצרים כמו PCS. לדוגמא, אחד היתרונות המרכזיים של PCS) Pivotal Container Service( הוא שאתה יכול להתייחס לקונטיינרים באותה צורה שאתה מתייחס למכונות וירטואליות ועומסי עבודה קיימים. אתה יכול להשתמש באותה מדיניות אבטחה ולנהל אותם באותה צורה, ופרט לזה קיימת הפלטפורמה של הפיתוח שמאפשרת למתכנתים ליצור תשתית לקוברניטיס תוך שניות אחדות. כבר היום אתה יכול להריץ שירות קונטיינרים על כל תשתית vSphere ובקרוב תוכלו לעשות זאת בצורה אוטומטית לחלוטין.

אז אם מסתכלים על השינויים בעולם, יש לנו את ה- DATA CENTERS ומהצד השני את ספקיות הענן. האם VMware שואפת להיות בין 2 הפונקציות האלה ובכך לאפשר מעבר לענן ובחזרה?

בדיוק. VMware החלה את דרכה כאשר היא סיפקה שכבה אבסטרקטית בין כל ספקי ה X86- HP, Hitachi, Cisco ועוד. זה בעקרון מה שאנחנו עושים גם בענן – אנחנו מוסיפים שכבה אבסטרקטית בין 2 פונקציות קיימות. אם ארגון רוצה לעבור מגוגל ל- Azure או AWS וחזרה לשרתי On-Prem אנחנו רוצים להיות החוליה המקשרת שתאפשר לו לעשות זאת, עבור כל ענן, כל יישום וכל מכשיר.

ארגונים, ובייחוד חברות גדולות צריכות אותנו כי מהלכים כאלה הם קשים לביצוע ועולים כסף רב. אנחנו הופכים את התהליך לפשוט וחוסכים לארגונים זמן וכסף תוך כדי, והכי חשוב אנחנו מסוגלים ליצור את הקישורים ולממשק כמה מערכות שונות תחת מודל אחד שכולל המון אפשרויות.

ואם צריך לסכם לקוראים שלנו את ההצעה של VMware בעולמות הענן?

אסטרטגיית הענן שלנו מורכבת מכמה שכבות: השכבה התחתונה היא כל העננים, האמצעית – כל היישומים, והשכבה האחרונה היא כל מכשיר – ואנחנו החברה המובילה בשוק מהבחינה הזאת. בנוסף, ניהול מכשירים ניידים ושירותים שאנחנו מספקים כמו Desktop as a Service הופכים את כל שירותי ה- SaaS הזמינים לקטלוג שממנו הלקוח רק צריך לבחור מתוכו את מה שמתאים לו.  שלוש השכבות הללו, כאשר הן פועלות יחד, זה הכח של VMware.

אילו מוצרים יש לכם בהקשר של השכבה השלישית (DEVICE)?

יש לנו שני מוצרים מרכזיים: Workspace ONE ו- AirWatch. המטרה שלנו היא ליצור חווית משתמש זהה מכל מכשיר שבו אתה משתמש, כך ניתן להפיק הרבה יותר מכל מכשיר ולייצג את כולם במקום אחד.

בהסתכלות על השוק הישראלי, אני רואה שאתם עובדים עם הרבה חברות אינטגרציה, חלקן גדולות וחלקן קטנות יותר. מה הן יכולות להרוויח מעבודה איתכם?

הרבה ארגונים היום לא מצליחים לבדל את עצמם מבחינת היכולת שלהם לספק שירותי IT .
המעבר של עומסי עבודה לענן לא ממש מאיץ את היכולת שלהם לספק שירותים טובים יותר ולהשיג יתרון תחרותי בשוק. יש לנו קהילה של 4500+ ספקי שירות ב- 120 מדינות, כ-30 נמצאים פה בישראל ומספקים שירותי ערך מוסף (Value Added Services) בנוסף ליכולות ה- IaaS שלהם. ארגונים שרוצים להתקדם בשרשרת הערך מתמקדים יותר ביישומים משתנים והם יכולים להעביר את עומסי העבודה שלהם לאחד מהספקים המקומיים שלנו- הם יספקו managed services בנושאי גיבוי, DRP as a SERVICE  (תכנית למניעת אסונות, ניטור, ניהול טרנדים ועוד.

VMware היא חברה שביצעה טרנספורמציה ב 5-7 שנים האחרונות מחברה שעוסקת במכונות וירטואליות (Hypervisor) בלבד לחברה שמספקת מגוון עצום של שירותים עבור מספר רב של עננים ולכן VMware תמשיך להתפתח בשנים הבאות.