רמי נחוםספר לנו בבקשה עליך ועל החברה שבה אתה עובד:
אני עוסק מזה 35 שנה בתחום המחשוב, לפני 30 שנה הקמתי Triple C ומאז אני מנהל אותה. אני אוהב אתגרים ושינויים וזה משפיע על התנהלות החברה – אנחנו חברת אינטגרציה המשתנה כל הזמן, עשינו כבר 3 טרנספורמציות ענקיות ב- 15 שנה האחרונות. השינוי הגדול שעשינו הוא המעבר שלנו מחברת אינטגרציה המספקת מערכות מחשוב, לחברה המספקת שירותים בענן. הטרנספורמציה השנייה היא שינוי הפעילות שלנו, מחברת מחשוב הפכנו להיות ספק תקשורת. השינוי השלישי הוא שהתחלנו לפעול גם בתור ספקי טלוויזיה.

אם נדבר על אינטגרציה וענן, מה אני יכול לצרוך מ- Triple C?
בענן בראש ובראשונה אתה יכול לצרוך תשתיות כשירות. עד לפני כשבוע יכולת לצרוך שני סוגים של תשתיות ענן – תשתיות מבוססות וירטואליזציה של מיקרוסופט ותשתיות מבוססות וירטואליזציה של VMware. היום אנחנו מציעים כלי וירטואליזציה של VMware בלבד (הסרנו את השירות המבוסס מיקרוסופט). אנחנו מספקים שירותי SaaS מסוגים שונים, לדוגמא: דואר, אבטחת מידע, תקשורת, תוכנה ועוד – במעטפת של שירותי מומחה לניהול שרתים ותמיכה בתחנות ומשתמשים. בנוסף, אנחנו מאפשרים לצרוך שירותים מספקי מחשוב ענן אחרים כמו 365 Office ו- Azure של מיקרוסופט, ושירותי ענן של AWS. כשמחברים את 3 המרכיבים האלה (הענן שלנו, ענן Azure וענן AWS), יש לנו מערכת אחת שיכולה לנהל את צריכת השירותים במקום אחד.

הכלים של VMware הביאו למהפכה אצלנו אשר אפשרו לנו לעבור לשיטת Pay Per Use אשר לא הייתה נהוגה בארץ עד כה.
אנחנו ב- Triple C בשיתוף עם VMware, בנינו מערכת שמספקת ללקוח בארץ שירות שעתי של זיכרון, מעבד ודיסק, והוא משלם רק על מה שצרך בפועל. פעם ראשונה בארץ ששירות כזה מוצע ללקוחות. אנחנו בתהליך של בניה של Point Of Presence במיוחד בשביל המטרה הזאת, עם משאבים בהיקף מאוד גדול. תשלום בשיטה זו דורש המון משאבים ולכן בדרך כלל הוא נהוג רק בעננים הגדולים. כעת, הגענו לגודל שמאפשר לתת שירות כזה על הענן שלנו.

דיברת על הטרנספורמציה שביצעתם בין מכירה של מוצרים לבין שירותים בענן, תוכל להסביר את השינוי?
אני יכול להגיד בביטחון מלא שלוקח שנים להגיע להבנה עמוקה על שינוי הגישה למתן שירותים בענן. רוב הספקים והאינטגרטורים חושבים במושגים של תמחור קבוע למסלולים של שנים. שינוי הגישה לוקח זמן.
אם נדבר על שירות שכולנו צורכים, לדוגמא חשמל – אני לא קונה גנרטור אלא משתמש בתשתית וצורך כמה שאני צריך. רוב האנשים חושבים שהשירות הוא כמו מודל ליסינג – וזה לא המצב, אם יצאת לחופשה בחו"ל, אתה עדיין תשלם את הליסינג בניגוד לחשמל שהעלות תהיה אפסית במידה ולא השתמשת בו בכלל.
המודל הזה הוא לא פשוט – וקשה לחשב את הסכומים הנכנסים מלקוחות ספציפיים. כשאתה ספק ענן כמונו לוקח לך שנים לעשות את ההתאמות.
היום יחסית קל לנו – יש לנו מעל 10,000 לקוחות עסקיים בענן, כל המערכת היא אוטומטית לחלוטין והשליטה על הצריכה היא כמעט כולה בידי הלקוח. ברגע שיש לך מספיק לקוחות, קל יותר להיערך ולספק להם שירות איכותי.

ברמה הטכנולוגית, פלטפורמת הענן שלנו מבוססת על מערכת Odin Automation by Ingram Micro, המאפשרת לנו לספק ללקוחות הענן אוטומציה מלאה החל מניהול חשבון הלקוח, ניהול ההזמנות, הקמה אוטומטית של שירותי הענן וניהולם דרך ממשק ניהול מלא בשליטת הלקוח. לקוחותינו יכולים להקים, לצרוך, לנהל ולעיתים גם לנתק שירותים בצורה עצמאית לחלוטין וללא צורך ליצור קשר עם שירות לקוחות לשם כך. מנוע הענן תומך בסטנדרט APS לקישור למערכות צד שלישי ומאפשר ללקוחותינו ליהנות מהאפשרות לצרוך שירותים גם מהעננים הציבוריים הגדולים (Azure, Office 365, AWS) תחת ספק אחד וחשבונית אחת.

עכשיו כאשר הבנו את תהליך הטרנספורמציה שעברתם, תוכל לספר לי מה זה אומר לגבי השינויים שיחולו על הלקוחות שלכם?
כמו מודל של חברת חשמל, יש לנו מחיר אחיד עבור כל הלקוחות, והמחירים יורדים כל שנה מכמה סיבות מרכזיות: קודם כל, אנחנו גדלים וזה מאפשר לנו לחלק מערכות גדולות בין יותר לקוחות, כך אנחנו יכולים להתחרות בספקים המקומיים, וגם בספקים הגלובליים – אם יורד המחיר הוא יורד אצל כולם.
בנוסף, למדנו כיצד לנצל את הציוד בצורה טובה יותר, מה שמאפשר להוריד מחירים בתשתיות, בחומרה, בתוכנה ובתקשורת. מרגע שהמחיר יורד ההנחה ניתנת לכולם, והמידע על כך ישר מפורסם באתר שלנו ונשלח ללקוחות.

מיהם הלקוחות שלכם?
יש לנו לקוחות ביטחוניים גדולים, יש לקוחות רגולטוריים (רפואיים, תחום הביטוח), לקוחות שמקבלים שירות עבור מאות משתמשים. פרט להם, ישנם יותר מעשרת אלפים לקוחות עם שירותים ייחודיים, למשל, אירוח אתרים- שירות זול, פשוט ומאוד נפוץ. לקוחות דואר- אצלנו (או ב- 365), יש אלפי לקוחות שמשתמשים בגיבוי. בנוסף, יש שירותי DR והתאוששות מאסון שעבורם אנחנו כל הזמן מנסים להוזיל עלויות. אני מאמין שכמו שהצלחנו להוזיל עלויות בגיבויים כך נוכל לעשות זאת גם ב- DR.

האם השירות שלכם מתאים גם לסטארטאפים? כי היום בעצם יש לי אפשרות להתחיל עם השירותים שלכם ולהמשיך לאחר מכן לענן ציבורי גלובלי באמצעות התשתית של VMware.
יש לנו למעלה מעשרת אלפים לקוחות ובינם מעט מאוד חברות סטארטאפ, זאת מכיוון שסטארטאפ במהותו אינו יודע כמה משאבים הוא צריך, הצריכה שלו משתנה במהירות וקשה לו לחזות צריכה עתידית מכיוון שהעסק מאוד דינאמי. ברגע שנעבור לדרך החיוב השעתית נדע לתת גם להם מענה. היתרון הבסיסי שלנו הוא היכולת לתמוך בלקוח בשפה מקומית עם בנאדם אמיתי (ולא רובוט). אצל ספקי הענן העולמיים אתה מדבר רק מערכות ולא עם נציג אנושי – זה מסורבל, זה עלול לקחת זמן רב וזה לא נח. אצלנו יש 60 אנשים שנותנים תמיכה ללקוחות- בטלפון ובעברית.
האפשרות לשימוש לפי צריכה תביא למהפך גדול – באמצעות הפלטפורמה שיש לנו, יהיה אפשר להעביר בקלות סביבת VMware שלנו אל סביבת VMware ב – AWS.

כיום אנחנו מאפשרים ללקוחותינו לרכוש שירותים בענן AWS וליהנות מכל עולמות ה- IaaS וה- PaaS, הקיימים בעננים הציבוריים הגלובליים, לייצר קרבה ללקוחות הנמצאים בחו"ל תוך שיפור את ה- SLA בצריכת השירותים על גבי ענן זה.
בעזרת שיתוף הפעולה בין VMware ל- AWS, אפשר כיום להקים סביבת VMware ייעודית ללקוח ע"ג פלטפורמת AWS, זה יאפשר ללקוחות עם תשתית מקומית בענן המקומי שלנו המבוסס על תשתית VMware לייצר סביבה היברידית עם סביבת VMware על פלטפורמת AWS לצרכי DR, ביזור שירותים או כל צורך טכנולוגי אחר שלקוחותינו דורשים.

ומה אם עשיתי טעות והזמנתי מיליון מכונות?
קודם כל, המערכת מאפשרת לך להציג מגבלת צריכה לפי הדרישות שלך. שנית, אנחנו בעצמנו עושים בקרה על מה שהלקוחות עושים, ואם אנחנו נתקלים בבעיות אנחנו ישר מתריעים ללקוחות שלנו. לדוגמא, לקוח בטחוני עשה טעות בסביבה קיימת ובאמצעות הניטור שלנו הצלחנו מנוע תקלה רצינית בזמן אמת.

אמרת שאתם מקימים Point Of Presence חדש. איך זה יעבוד?
ה- Point Of Presence שלנו בנויים לפי צורך ולפי סוג. Point Of Presence יכול לעלות מיליון דולר, כאשר היקר ביותר שייך ל- vCloud והאפשרות לשימוש של Pay Per Use בלבד! המשמעות של ה- vCloud הוא שמארחים לקוח ביחידת מחשוב (Tenant) מאובטחת נפרדת משאר הלקוחות ויחד עם זאת במעטפת תשתית משותפת כאשר הלקוח הסופי מקבל ממשק HTML5 ומנהל את כל התשתית שלו בצורה עצמאית תוך כדי שהוא מזדהה בצורה מאובטחת ביחידת המחשוב שלו (Tenant).
אנחנו מארחים באותו סביבה עשרות אם לא מאות לקוחות בצורה מאוד מאובטחת, המשתמשים במשאבים בצורה משותפת אבל עדיין נהנים מניהול, אבטחת מידע וקישוריות הכי טובים שיש.

אם אתה רוצה להיות ספק ענן אתה צריך להיות מאוד חדשני – בפלטפורמה שלנו משתמשים לקוחות גדולים ואנחנו ספק ענן יחסית קטן לעומת ספקי מחשוב ענן ציבורי גלובליים, אבל אנחנו חדשניים ואג'יליים ובכל כנס אני מתבקש להרצות על משהו אחר שעשינו בחברה. למשל, על כך שאנחנו מספקים טלוויזיה בענן.
יש ל- VMware את ההבנה והתובנה לגבי מה שאנחנו רוצים לעשות (תשלום לפי שימוש), כלומר הם מחייבים אותי גם לפי שימוש, מה שמאפשר לי להציע את המודל גם ללקוחות. אנחנו הענן הישראלי היחידי שיכול לעשות את זה.

האם יש אצלכם אופציות אוטומטיות כמו שיש בעננים אחרים? לבנות מראש אוטומציות המאפשרות לגדול לפי כמות כניסות למשל?
בתחילת השנה הוספנו את השירות Ingram Micro Cloud Orchestrator, שמהותו הנגשה וייעול תהליך הקמת סביבות על תשתית IaaS בעננים הבינלאומיים ובענן vCloud המקומי. חלק מיכולות השירות הן לנהל את ה-Templates וה- Runbooks ממקום אחד (בין אם משרת Chef של הלקוח או ע"ג שרת מקומי בענן הנכלל בשירות) לייעול ההקמה, ויכולת להקים שרת בודד או Server Farm בצורה אוטומטית עם יכולות ניהול ע"י סקריפטים להורדה והקמה של שרתים חדשים כאשר חלק מהשרתים מגיעים לאחוז ניצול מסוים – אותו הלקוח קובע.
השירות תומך ביכולות אלו בסביבות AWS ו- Azure ויתמוך בהמשך גם בסביבת ה- vCloud המקומית ובעננים נוספים.

מהו היתרון שלכם עבורי ברמה הטכנולוגית כלקוח ישראלי ולמה שלא אבחר ישירות בספק ענן ציבורי מחו"ל?
הענן המקומי שלנו קיים משנת 2010. שרותי תשתית כשירות מבוססי vCloud משרתים את לקוחותינו כבר מעל 8 שנים. לחלק לא מבוטל מהלקוחות המחפשים שירותי תשתית כשירות, יתרון ל- SLA מקומי הוא יתרון מנצח. חלק מהלקוחות גם לא יכולים להוציא את המידע שלהם מחוץ לגבולות מדינת ישראל בגלל רגולציות כאלו ואחרות. היתרון לעבוד עם ספק מקומי, חברת אינטגרציה הקיימת בשוק כבר קרוב ל- 30 שנה וספק ISP עם שירות בעברית ו- SLA גבוה, נותן את הערך המוסף ללקוחות מקומיים להקים את שירותיהם בענן Triple Cloud.